Irlanda gjobit kompaninë Meta me 390 milionë euro

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni irlandez për Mbrojtjen e të Dhënave gjobiti të mërkurën me 390 milionë euro kompaninë Meta, që përfshin rrjetet Facebook dhe Instagram për shkelje të privatësisë në internet.

Po kështu ky autoritet e ndaloi kompaninë që të detyrojë përdoruesit evropianë, të pranojnë reklama të personalizuara bazuar në aktivitetin e tyre në internet.

Masa ndëshkimore mund të trondisë modelin e të bërit biznes të kompanisë Meta, sipas të cilit përdoruesve u serviren reklama bazuar në atë çka bëjnë në internet.

- Advertisement -

Mbikëqyrësi irlandez e gjobiti Meta-n me 210 milionë euro për shkelje të rregullave strikte të Bashkimit Europian lidhur me çështje të privatësisë që përfshijnë Facebook-un dhe me 180 milionë euro të tjera për shkelje në Instagram.

Kjo është masa më e fundit ndëshkimore e vendosur nga ky komision ndaj kompanisë Meta, pas katër gjobave të mëparshme, që nga viti 2021 që arrijnë në vlerën e mbi 900 milionë eurove.

Vendimi rrjedh nga ankesat e depozituara në maj 2018, me hyrjen në fuqi të rregullave të privatësisë së 27 vendeve të BE-së, të njohura si Rregullorja e Përgjithshme e Mbrojtjes së të Dhënave.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kriminelët të përballen me drejtësinë”, kërkesa e Osmanit për SHBA-në dhe BE-në

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u ka thënë të dërguarve të SHBA-së dhe BE-së, Gabriel Escobarit dhe Mirosllav Lajçakut, se vetëm ndëshkimi i grupeve...

“Berisha të do vetëm si ushtar”, Kapllanaj: Pse nuk iu binda

Kreu i PD-së në Mallakastër Agron Kapllanaj, a fajësuar Sali Berishën për humbjen e thellë të partisë në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një...

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

TË FUNDIT

“Kriminelët të përballen me drejtësinë”, kërkesa e Osmanit për SHBA-në dhe BE-në

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u ka thënë të dërguarve të SHBA-së dhe BE-së, Gabriel Escobarit dhe Mirosllav Lajçakut, se vetëm ndëshkimi i grupeve...

“Berisha të do vetëm si ushtar”, Kapllanaj: Pse nuk iu binda

Kreu i PD-së në Mallakastër Agron Kapllanaj, a fajësuar Sali Berishën për humbjen e thellë të partisë në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një...

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Reldar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×