English

Ish-inxhinieri i CIA dënohet me 40 vjet burg për rrjedhje informacioni në WikiLeaks

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-inxhinieri i softuerit të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës Amerikane, Joshua Schulte, i cili zbuloi materialin më të klasifikuar në historinë e agjencisë, u dënua me 40 vjet burg.

- Advertisement -

Schulte, 35 vjeç, u dënua të enjten për orkestrimin e rrjedhjes më të madhe të materialeve të klasifikuara në historinë e CIA-s, të cilën ai ia zbuloi WikiLeaks, raportoi ABC News.

Prokurorët federalë pretenduan se rrjedhja e informacionit të klasifikuar kishte pasoja katastrofike për CIA-n dhe se nuk kishte asnjë motiv altruist në veprimet e Schulte.

Prokurorët pretendojnë se ishte një akt hakmarrjeje ndaj eprorëve që e transferuan atë në një punë tjetër, i hoqën disa nga privilegjet e tij në IT dhe e kritikuan për sjelljen e tij.

Në gusht, një gjykatë amerikane mbështeti kryesisht padinë kundër Schulte për vjedhjen më të madhe të informacionit të klasifikuar në historinë e CIA-s, ndërsa akuza për pengim u hodh poshtë.

Schulte u dënua në korrik 2022 për katër akuza për spiunazh dhe hakerim kompjuterik dhe një akuzë për dhënie të një deklarate të rreme agjentëve të Byrosë Federale të Hetimit (FBI) pasi i kaloi materialet e klasifikuara WikiLeaks.

Në mars 2017, WikiLeaks filloi publikimin e materialeve në lidhje me mënyrën se si CIA vëzhgonte qeveritë e huaja, terroristët e dyshuar dhe të tjerë, duke komprometuar rrjetet e tyre elektronike dhe kompjuterike.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?