30 vite në xhungël, historia e ish-togerit japonez që qëndroi i fshehur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-togeri japonez Hiroo Onoda u zhvendos në ishullin Lubang të Filipineve në vitin 1945, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në moshën 23-vjeçare, Onoda u ngarkua me një mision të rëndësishëm, për të penguar sulmet e forcave armike në ishull të cilat përbënin rrezik për Japoninë, shkruan BBC.

Brenda disa javësh nga mbërritja e tij, një sulm i SHBA-ave detyroi luftëtarët japonezë të fshiheshin në xhungël. Por, ndryshe nga shumica e ushtarëve, Onoda u fsheh në ishull për 30 vjet.

- Advertisement -

Së bashku me tre ushtarë të tjerë, ai u fsheh nëpër kodrat e ishullit. Gjatë qëndrimit të tij, Onoda dhe ushtarët e tij kryen aktivitete guerile dhe u përfshinë në disa shkëmbime zjarri me policinë lokale.

Atyre ju dërgua një fletëpalosje nga ajri ku thuhej se Japonia ishte dorëzuar, por nuk e besuan. Një nga ushtarët iu dorëzua forcave filipinase ndërsa dy të tjerët gjetën vdekjen si pasojë e luftimeve. Kjo bëri që Onoda të mbetej i vetëm në ishull për 30 vjet.

Një person i ngarkuar nga qeveria japoneze, arriti ta gjente atë në ishull dhe në vitin 1974 u rikthye në Japoni, aty ku konsiderohej si hero për shumë njerëz.

Onoda ndërroi jetë në vitin 2014, në moshën 91-vjeçare.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

KFOR thirrje protestuesve: Shmangni dhunën

Ushtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale-Lindje nga Kompania Italiane, kanë qëndruar në Leposaviç, gjatë gjithë javës, duke ofruar siguri për të gjithë qytetarët atje. Ata...

EMRAT| Kush është 24-vjeçari që mbyti nënën në Përmet?

Mbrëmjen e kësaj të shtune në Përmet, Albi Muhollari ka mbytur nënën e tij, Zeniate Muhollari. Autori i ngjarjes së rëndë, sipas informacioneve paraprake nga...

E trishtë| Rrëzohet në trotuar, ndërron jetë gruaja në Kavajë

Një 83-vjeçare nga Polanda ka humbur jetën pasi është rrëzuar në trotuar. Ngjarja ka ndodhur këtë të shtunë në afërsi të një hoteli te Mali...

TË FUNDIT

KFOR thirrje protestuesve: Shmangni dhunën

Ushtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale-Lindje nga Kompania Italiane, kanë qëndruar në Leposaviç, gjatë gjithë javës, duke ofruar siguri për të gjithë qytetarët atje. Ata...

EMRAT| Kush është 24-vjeçari që mbyti nënën në Përmet?

Mbrëmjen e kësaj të shtune në Përmet, Albi Muhollari ka mbytur nënën e tij, Zeniate Muhollari. Autori i ngjarjes së rëndë, sipas informacioneve paraprake nga...

E trishtë| Rrëzohet në trotuar, ndërron jetë gruaja në Kavajë

Një 83-vjeçare nga Polanda ka humbur jetën pasi është rrëzuar në trotuar. Ngjarja ka ndodhur këtë të shtunë në afërsi të një hoteli te Mali...

Ish-prokurori për arrestimin e zyrtares: Raportuan te Rama që po kapim njeriun tuaj

Ish-prokurori Eugen Beci komentoi për “Review” në Euronews Albania arrestimin e sekretares së Përgjithshme të ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro dhe punonjëses Laura Sheto. Sipas...

Avokati: Cili është fati i keq i Saimir Tahirit për të marrë pafajësinë

Avokati Jordan Daci komentoi nga studio e emisionit “Revieew” në Euronews Albania, mundësitë që ish-ministri i Brenshëm Saimir Tahiri të fitojë pafajësinë në Gjykatën...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×