English

Izraeli godet objektivat në Siri dhe Liban mes shkëmbimeve ndërkufitare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat izraelite goditën objektiva në Siri dhe Liban gjatë 24 orëve të fundit, tha ushtria të martën, e fundit në shkëmbimet ndërkufitare që kanë ngritur frikën se lufta e Izraelit me Hamasin mund të ndezë një konflikt më të gjerë rajonal.

- Advertisement -

Në Siri, avionët luftarakë dhe tanket izraelite goditën disa poste të ushtrisë siriane dhe infrastrukturë tjetër ushtarake në përgjigje të tre lëshimeve nga territori sirian, tha në një deklaratë Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF).

Vetëm një lëshim nga Siria u ul në tokë të hapur në Izrael, shtoi IDF.

Kjo është hera e parë në pesë ditë që Izraeli ka raportuar zjarrin që vjen nga territori sirian.

Në të kundërt, shkëmbimet ndërkufitare midis Izraelit dhe militantëve të Hezbollahut të mbështetur nga Irani me bazë në Libanin jugor po zhvillohen çdo ditë prej javësh.

Në Liban, Izraeli tha se një nga avionët e tij luftarakë goditi atë që ai e quajti infrastrukturën ushtarake dhe një pikë nisjeje të Hezbollahut të martën, pasi identifikoi raketat antitank dhe mortaja të lëshuara përtej kufirit të tij verior.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari akuzoi Hezbollahun për vazhdimin e “operimit nga brenda fshatrave dhe zonave urbane të Libanit jugor”, duke thënë se veprimet e tyre “vënë në rrezik territorin libanez”.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?