English

Izraeli shpreh ngushëllime për vdekjen e 7 vullnetarëve, por s’mban përgjegjësi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria izraelite ka shprehur “ngushëllime të sinqerta” për vdekjen e shtatë punonjësve të ndihmës të vrarë në një sulm ajror në Gaza , por nuk pranoi përgjegjësinë për të.

- Advertisement -

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite, admin Daniel Hagari, tha se incidenti do të hetohej në “Mekanizmin e Gjetjes së Fakteve dhe Vlerësimit”, të cilin deklarata e tij e quajti një “organ i pavarur, profesional dhe ekspert”, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Ai tha se kishte folur me themeluesin e WCK-së, shefin e kuzhinës Jose Andres, dhe i kishte shprehur ngushëllimet e tij më të thella.

“Ne gjithashtu shprehim dhimbjen e sinqertë për kombet tona aleate që kanë bërë dhe vazhdojnë të bëjnë kaq shumë për të ndihmuar ata në nevojë”, tha ai në deklaratë.

Sulmi goditi një autokolonë ndihmash, duke vrarë shtatë njerëz që punonin me World Central Kitchen (WCK), një organizatë bamirëse që drejton përpjekjet për të zbutur urinë e afërt në Gaza.

Ata po dërgonin ndihma ushqimore të nevojshme, të cilat ishin sjellë nga deti. WCK tha se Izraeli qëndronte pas sulmit ajror.

Zyrtarë dhe ministra të shumtë perëndimorë kanë kërkuar një shpjegim për vdekjet pasi WCK tha se të vrarët ishin nga Britania e Madhe, Australia, Polonia dhe Palestina, si dhe një shtetas i dyfishtë SHBA-Kanada.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×