Jahti 200 mln eurosh i aleatit të Putinit në ankand, paratë i shkojnë Ukrainës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jahti prej 200 milionë dollarësh në pronësi të oligarkut të sanksionuar ukrainas Viktor Medvedchuk, i cili u kap në Kroaci në fillim të këtij viti, do të shitet në ankand, shkruan London Guardian.

Qeveria ukrainase njoftoi se një gjykatë kroate vendosi që jahti Royal Romans i Medvedchuk, 92.5 metra i gjatë duhet t’i transferohej Agjencisë Ukrainase të Rimëkëmbjes dhe Menaxhimit të Aseteve (ARMA), sipas gazetës.

Medvedchuk, një ish-deputet ukrainas dhe aleat i Putinit, u arrestua në Ukrainë në prill, por u lirua dhe u ekstradua në Rusi në një shkëmbim të burgosurish në shtator.

- Advertisement -

ARMA është një degë e posaçme e qeverisë ukrainase e ngarkuar me “gjetjen, monitorimin dhe menaxhimin e aseteve të përfituara nga korrupsioni”.

Agjencia njoftoi se do të nxirrte në ankand jahtin, shitja e parë e tillë për të përfituar nga ana e Ukrainës që kur qeveritë perëndimore ngrinë asetet e një numri oligarkësh pasi pushtimi rus i Ukrainës filloi në shkurt.

ARMA konfirmoi se agjentët e tyre fluturuan për në Kroaci dhe inspektuan jahtin e sekuestruar, i cili u ndërtua nga ndërtuesi holandez i anijeve superjahte Fidship në 2005. Jahti ka kabina për të akomoduar 14 të ftuar, një pishinë katër metra të gjerë dhe mund të strehojë gjithsej 21 anëtarë të ekuipazhit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×