Java kulturore në botë, mbahen festivalet më të rëndësishme të filmit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kjo javë mund të quhet java e kulturës në Europë. Festivalet më të rëndësishme për krijimet kinematografike dhe muzikore, këtë vit ndryshe nga ai më parë shtruan tapetin e kuq, për të pritur yjet ndërkombëtarë.

Këtë jave nën ethe ishte çdo i pasionuar pas filmit “Zgjoi” të regjisores dhe skenaristes nga Kosova Blerta Basholli, i cili kaloi çdo limit, duke pritur short listën për Oscar.

Pas një rrugë të gjatë dhe dhjetëra çmimeve të tjera në festivale ndërkombëtare evropiane dhe botërore, ‘Zgjoi’ bëri të njohur historinë e një gruaje që luftoi pareshtur pengesat kulturore dhe sociale në një shoqëria gati patriarkale.

- Advertisement -

Më 8 Shkurt, u zbuluan filmat që janë në garë të ngushtë për Oscar që do të mbahet me 27 Mars. ‘Zgjoi’ nuk ja doli për këtë çmim prestigjioz, por vendosi një tjetër standard për kinematografinë shqiptare. Një histori që përsëritet, sepse edhe filmi me metrazh te shkurtër “ The Van” nga regjisori Erenik Beqiri ju afrua shumë pranë çmimit në 2021.

Tre ditë më parë ne Londër, u zhvillua ceremonia e 42-të e Brit Awards. Këngëtarja Adele kryesoi mbrëmjen duke marrë tre çmime kryesore, atë të këngës më të mirë të vitit, artistin e vitit dhe albumin e vitit. Edhe në këtë ceremoni, shqiptarët e Kosovës, arritën të shkëlqenin. Dua Lipa edhe pse jo e pranishme rrëmbeu trofeun si artisja më e mirë pop.

Dy muaj më parë ishte e pasigurt nëse Berlin Film Festival do t’i kthehej cermonisë tradicionale. Dy ditë më parë fjalimet emocionale dhe një falënderim për mjekët dhe infermieret shënuan hapjen e Festivalit.

Edhe pse me një publik të përgjysmuar, emocionet padyshim janë të mëdha, për të parë prodhimet kinematografik dhe filmat që do të rrëmbejnë çmimet kryesore. Kritikët dhe analistët janë befasuar që filmat e këtij edicioni flasin të gjithë për një subjekt, për dashurinë.

Edhe në këtë festival do të dëgjohet gjuha shqipe, sepse filmi “Virgjëresha Shqiptare” e regjisorit Bujar Alimani do të shfaqët në Europian Film Market, nje aktivitet shoqërues i Berlinals.

Të kthehemi në Oscar, tek ceremonia më prestigjioze e filmit? Kush ja pretendentët dhe a ka pasur vërtet prodhime të realizuara? Kritikët thonë se po dhe gara është e fortë, mes pretendentëve “Don’t Look Now” dhe “The Power of the Dog” apo Belefast.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

TË FUNDIT

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

Zgjedhjet në Serbi, Analisti: Vuçiç do vjedhë vota, do shpërthejnë protestat masive

Analisti Fatmir Sheholli ka parashikuar protesta masive pas zgjedhjeve në Serbi, që do të çojnë në rrëzimin e presidentit aktual Aleksandër Vuçiç nga pushteti. Përmes...

Presidenti Duka për shortin në Itali: S’na ka falur njeri gjë, tentojmë gjithçka

Italia është një nga rivalët e Kombëtares sonë në “Euro 2024” dhe kjo e ka rritur interesin e mediave “axurre”. Presidenti i Federatës Shqiptare...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×