Jemi shënjestruar nga Forcat Ajrore Greke, pretendon Turqia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Raketat greke shënjestruan në mënyrë elektronike avionët luftarakë turq F-16 që fluturonin në një mision zbulimi në hapësirën ajrore ndërkombëtare, njoftoi sot agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu.

Ky është i fundit në një seri pretendimesh turke se Greqia fqinje po synon avionët turq që fluturojnë mbi detin Egje dhe në Mesdheun lindor, sipas AP.

Radari i sistemit raketor S-300 të Greqisë, me bazë në ishullin e Kretës, regjistroi dhe shënjestroi aeroplanët turk më 23 gusht, njoftoi agjencia turke, duke cituar një burim të ministrisë së mbrojtjes.

- Advertisement -

Avionët turq F-16 po fluturonin në perëndim të ishullit grek të Rodosit kur u aktivizua radari i gjurmimit të objektivit në sistemin rus të mbrojtjes ajrore S-300, shtoi raporti.

Avionët turq përfunduan misionin dhe u kthyen në bazat e tyre “pavarësisht mjedisit armiqësor”.

Askush nuk iu përgjigj thirrjeve të AP në ambasadën greke në Turqi sot.

 

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

TË FUNDIT

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

Aksident pranë QTU-së, makina kthehet përmbys, bllokohet trafiku

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës, pranë QTU-së. Siç shihet në pamjet e siguruara nga Euronews Albania, një makinë është kthyer...

Thethi “pushtohet” nga turistët, vizitorë nga bota vërshojnë në alpet shqiptare

Prej vitesh, alpet e Veriut të Shqipërisë është në top listën e destinacioneve turistike në vend. 2023-shi në këto 5 muaj të parë po...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×