Kapet 1.8 ton kokainë në Nigeri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Agjencia Nigeriane e Zbatimit të Drogës sekuestroi një rekord prej 1.8 ton kokainë me vlerë 278 milionë dollarë në një magazinë në Lagos, raportoi sot AP.

Pesë persona janë arrestuar, mes tyre edhe menaxheri i magazinës ndërsa sekuestrimi është bërë të dielën, njoftoi Agjencia Kombëtare e Ndjekjes së Drogës. Agjencia deklaroi se të dyshuarit ishin anëtarë të një klani ndërkombëtar që ishte në kërkim që nga viti 2018.

Kokaina u gjet në një magazinë në një kompleks të izoluar në rajonin Ikorodu kur karteli i drogës po përpiqej ta shpërndante në Evropë, Azi dhe pjesë të tjera të botës.

- Advertisement -

Droga ishte e paketuar në 10 çanta udhëtimi dhe 13 daulle, tha agjencia.

Konfiskimet e drogës u rritën në Afrikën Perëndimore vitin e kaluar, duke treguar se kontinenti është bërë një qendër për trafikun e drogës midis Amerikës së Jugut dhe Evropës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×