English

Kazakistan, përmbytjet më të mëdha në 80 vjet, 10 rajone gjendje e jashtëzakonshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kazakistani u godit nga përmbytjet më të mëdha në 80 vitet e fundit, prandaj është shpallur gjendja e jashtëzakonshme në 10 rajone, tha sot presidenti i Kazakistanit Kasim-Jomart Tokayev.

- Advertisement -

“Ndoshta, për nga përmasat dhe pasojat e saj, kjo është fatkeqësia më e madhe në 80 vitet e fundit ose më shumë”, tha Tokaev gjatë fjalimit të tij në televizionin publik, transmeton RIA Novosti.

Ai konfirmoi se për shkak të përmbytjeve është shpallur gjendje e jashtëzakonshme në 10 qarqe të vendit dhe theksoi se në luftën kundër kjo fatkeqësi natyrore.

“Situata është e vështirë, por nuk duhet të dëshpërohemi”, tha presidenti i Kazakistanit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?