​KE: Belgjika do të ketë deficitin më të madh buxhetor në Eurozonë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Belgjika do të ketë deficitin më të madh buxhetor në Eurozonë në dy vitet e ardhshme, sipas të dhënave nga Komisioni Evropian.

Ky vend do të jetë i vetmi anëtar i Eurozonës me një borxh mbi 100 për qind të produktit të brendshëm bruto (PBB), i cili do të përballet me rritje të mëtejshme të borxhit në 2023 dhe 2024 për shkak të masave mbështetëse të shtetit për ekonominë dhe qytetarët.

Komisionari i Ekonomisë Evropiane Paolo Gentiloni e theksoi këtë faktor të dytë si të keq për konkurrencën e Belgjikës, duke shtuar megjithatë se tani nuk është koha për të ndryshuar këtë sistem.

- Advertisement -

Gentiloni beson se mekanizmi i indeksimit të pagave është më pak i diskutueshëm në rrethanat aktuale – duke pasur parasysh krizat e shumta të sotme – sesa do të ishte në rrethana normale, pasi ndihmon në adresimin e një problemi real.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

KAS ka rrëzuar kërkesën e koalicionit Bashkë Fitojmë për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë e burgut të Rrogozhinës që shpalli...

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

TË FUNDIT

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

KAS ka rrëzuar kërkesën e koalicionit Bashkë Fitojmë për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë e burgut të Rrogozhinës që shpalli...

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×