KE planifikon konfiskimin e aseteve ruse për rindërtimin Ukrainës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jahtet dhe shtëpitë luksoze të oligarkëve rusë që janë sekuestruar nën sanksionet e BE-së, mund të konfiskohen për të financuar rindërtimin e pasluftës të Ukrainës.

Komisioni Evropian ka propozuar këtë një plan të ri i cili ngre një mori pyetjesh ligjore.

Vendet e BE-së kanë sekuestruar dhe ngrirë pothuajse 10 miliardë euro në asete fizike. Ata gjithashtu kanë bllokuar transaksione financiare me vlerë 196 miliardë euro.

- Advertisement -

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, shtetet baltike dhe Sllovakia janë ndër ata që kanë shprehur mbështetjen e tyre për propozimin, duke argumentuar se ata që janë përgjegjës për dëmin duhet të paguajnë faturën e madhe, në vend që BE-ja ta mbajë vetë barrën.

Didier Reynders, Komisioneri Evropian për Drejtësinë tha: “Pra, shuma totale e parave do të vendoset në një fond të përbashkët për viktimat ukrainase dhe ndoshta për të marrë pjesë në hapat e parë në rindërtimin e Ukrainës, por, natyrisht, për ta bërë këtë duhet të keni një transferim të pronësia nga ngrirja deri në konfiskim. Me vendim gjyqësor do të mund të organizohet”.

Propozimi i zbuluar të mërkurën është vetëm hapi i parë. Parlamenti Evropian dhe Këshilli i BE-së duhet të negociojnë dhe mendojnë projekt-direktivën përpara se të miratojnë një version përfundimtar.

Një debat është shfaqur gjithashtu rreth të ardhmes së rezervave valutore të Bankës Qendrore Ruse. Është vlerësuar se rreth 283 miliardë euro janë të ngrira globalisht.

Është një proces ligjërisht i ndërlikuar, sepse, për momentin, asetet në pronësi të shtetit rus mbrohen sipas ligjit ndërkombëtar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

“Pranuan bashkëpunimin me Metën, jo me ne”, Pampuri: E çuan PD-në në katastrofë

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri tha për Euronews Albania se grupimi i Rithemelimit, e çoi Partinë Demokratike drejt katastrofës, pasi sipas saj rezultatet...

Aksident i rëndë në Itali, bie në humnerë autobusi me fëmijë

Një autobus është përfshirë në një aksident dhe ka dalë nga rruga në provincën Massa Carrara, në lokalitetin Tecchia Rossa, midis Pontremolit dhe Zerit. Mediat...

TË FUNDIT

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

“Pranuan bashkëpunimin me Metën, jo me ne”, Pampuri: E çuan PD-në në katastrofë

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri tha për Euronews Albania se grupimi i Rithemelimit, e çoi Partinë Demokratike drejt katastrofës, pasi sipas saj rezultatet...

Aksident i rëndë në Itali, bie në humnerë autobusi me fëmijë

Një autobus është përfshirë në një aksident dhe ka dalë nga rruga në provincën Massa Carrara, në lokalitetin Tecchia Rossa, midis Pontremolit dhe Zerit. Mediat...

KAS rinumëron kutinë në Mallakastër| 63 vota mangët për PDIU

Nga numërimi i një kutie në Mallakastër, rezultoi se PDIU kishte 63 vota mangët në rezultatin final. Rihapja e kutisë në KAS bëri që PDIU...

Marshim për paga më të larta, mijëra mësimdhënës rumunë braktisin punën

Dhjetëra mijëra mësimdhënës të shkollave fillore dhe të mesme në Rumani marshuan drejt ndërtesës së qeverisë në qendër të Bukureshtit më 30 maj, duke...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×