Këto janë shtetet ku përdhunuesit dhe pedofilët ndëshkohen me vdekje ose kastrim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lista e vendeve që lejojnë tredhjen apo kastrimin e të dënuarve për krime seksuale, mund të vij si habi pasi ajo përfshinë shtete që janë përkrahës aktiv të të drejtave të njeriut.

Kastrimi kimik performohet me anë të injektimit ose tabletave që ulin dëshirën apo aktivitetin seksual. Këto ilaçe ulin edhe nivelet e testosteronit në sistem në mënyrë drastike.

Amnesty Intenational ka reaguar dhjetorin e shkuar, kur ky projektligj u prezantua për herë të parë duke e quajtur atë ‘mizor dhe jo-human’.

- Advertisement -

“Autoritetet duhet të fokusohen në reformat që duhet të adresojnë rrënjët e dhunës seksuale dhe t’i japin të mbijetuarve drejtësinë që meritojnë dhe mbrojtjen që u duhet,”- kanë shprehur ata në një deklaratë për shtyp.

Por për kritikët, pedofilët apo edhe përdhunuesit janë të sëmurë, ndaj e vetmja mënyrë se si epshi i tyre mund të kontrollohet – në mënyrë që ata mos ta përsërisin krimin ndaj një viktime tjetër të pafajshme – është pikërisht me anë të ilaçeve apo ndërhyrjes mjekësore.

Shtetet që i dënojnë përdhunuesit me anë të kastrimit përfshijnë:

1- Koreja e Jugut: Ligji u miratua në vitin 2011, duke lejuar kastrimin kimik për të dënuarit për ngacmim seksual ndaj fëmijëve, të cilët rrezikojnë ta përsërisin këtë krim. Një 31-vjeçari të dënuar për pedofili, ju dha një dënim prej 15 vitesh në burg dhe ai u bë rasti i parë që do t’i nënshtrohej kastrimit kimik në vend.

2- SHBA: 7 shtetet amerikane – Kalifornia, Florida, Guam, Ioua, Luiziana, Montana dhe Uiskonsin – e kanë legalizuar kastrimin kimik për përdhunuesit dhe ngacmuesit seksual, si një kusht për dënimin e kriminelëve ose një mënyrë për të dalë herët nga burgu.

Në Kaliforni dhe Florida, të dënuarit për krime seksuale të cilët kanë rrezikshmëri të lartë për të përsëritur krimin e tyre, duhet t’i nënshtrohen kastrimit kimik ndërsa gjyqtarët kanë liri veprimi në rastet e atyre që dënohen për herë të parë.

3- Republika Çeke: Republika Çeke është vendi i vetëm i cili lejon edhe metodën kirurgjikale, gjatë së cilës gjëndrat seksuale hiqen me anë të një inçizioni. Ky ligj u miratua në vitin 1966.

Ky shtet gjithashtu ka një ndër numrat më të lartë në të gjithë botën, të meshkujve të cilët i janë nënshtruar operacionit të pakthyeshëm të kastrimit kirurgjikal.

4- Ukraina: Në korrik të vitit 2019, parlamenti ukrainas miratoi kastrimin kimik për përdhunuesit. Ky ligj aplikohet edhe ndaj personat që gjenden fajtor ndaj abuzimit seksual ndaj të miturve.

5- Nigeria: Një nga shtetet veri-perëndimore të Nigerisë – Kaduna – miratoi sterilizimin si dënim për përdhunuesit e fëmijëve.

Sipas ligjit të ri ama, burrat që dënohen për pedofili i nënshtrohen kastrimit kirurgjikal, madje edhe gratë që dënohen për këtë krim sterilizohen.

Në rastet kur fëmija është nën moshën 14 vjeç, i akuzuari dënohet me vdekje, ndërsa nëse viktimat janë mbi moshën 14 vjeç, ata dënohen me burgim të përjetshëm.

6- Kina: Dënim me vdekje ose kastrim. Dënimi për përdhunimin në Kinë është vdekja, ndërsa në raste të caktuara përdoret edhe kastrimi.

7- Arabia Saudite: Dënimi për përdhunim në Arabi Saudite është prerja e kokës.  Edhe në vende të tjera të botës islame si Afganistan, Egjipti, Irani etj., masa ndëshkuese për këto lloj krimesh, pasi i akuzuari i është nënshtruar një procedure gjyqësore, është dënimi me vdekje.

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

TË FUNDIT

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×