Kievi akuza Moskës se po blen dronë-kamikazë, Kremlini: Ukraina, bomba radioaktive

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa qindra mijëra shtëpi, shkolla dhe spitale në Ukrainë ndodhen në errësirë, teksa dimri është tek dera. Sulmet e fundit me dronët vetëvrasës iranianë ndaj infrastrukturës energjetike e kanë lënë atë të copëtuar.

Presidenti ukrainas, që akuzon Rusinë se ka blerë 2 mijë dronë të tjerë nga Irani, ka paralajmëruar Izraelin dhe botën për pasojat e aleancës Moskë-Teheran.

“Si mendoni se e paguan Rusia Iranin për këtë ndihmë? A është Irani i interesuar për paratë? Nuk paguhet me para’, por me asistencë ruse për programin bërthamor. Ky është thelbi i aleancës së tyre. Një aleancë që nuk do të kishte ndodhur nëse politikanët tuaj do të kishin marrë vendimet në kohën e duhur”, tha Volodymyr Zelensky, president i Ukrainës.

- Advertisement -

Ndërkohë, Rusia vazhdon transferimin e popullsisë nga Khersoni për shkak të avancimit të trupave ukrainase dhe ka akuzuar Kievin se po prodhon bomba me lëndë radioaktive.

“Ne kemi informacione konkrete se institucionet shkencore në Ukrainë janë në gjendje të prodhojnë të tilla bomba. Informacionet, të cilat i kemi verifikuar përmes kanaleve të posaçme, tregojnë se akuzat tona nuk janë të pabaza, por se Kievi ka mundësi për t’i prodhuar këto armë”, u shpreh Sergey Lavrov, ministër i Jashtëm i Rusisë.

Cilido që të jetë rezultati i konfliktit, shumica e liderëve evropianë zotohen se do të vazhdojnë të ndihmojnë Ukrainën.

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka bërë thirrje për një “Plan Marshall” për rindërtimin e vendit, që sipas tij ka të ardhme evropiane.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

TË FUNDIT

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflacioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×