putin

Putin falënderon ushtarët rusë për çlirimin e rajonit të Luhanskut

Presidenti rus Vladimir Putin ka uruar trupat ruse për çlirimin e rajonit lindor të Ukrainës, Luhansk, në Donbas. Në një dalje televizive...

Putin nuk do ta urojë presidentin Biden për Pavarësinë

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do t'i dërgojë urimet e tij homologut amerikan Joe Biden për Ditën e Pavarësisë këtë vit...

Vladimir Putin politikani më popullor në Serbi

Popullariteti i presidentit rus në Serbi është vetëm një përqindje më poshtë se ai i presidentit serb Aleksandar Vuçiç. Mes udhëheqësve botërorë,...

Johnson: Nëse Putin do ishte grua s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte...

Gjendja aktuale në Ballkan në favor të Rusisë, thotë analisti

Situata e njëjtë që po mbizotëron në Ballkanin Perëndimor është duke shkuar në favor të presidentit rus, Vladimir Putin. Kështu është shprehur...

‘Fund hegjemonisë së Perëndimit’, Putin: Bota ka nevojë për sistem multipolar

Pak ose aspak referencë për Ukrainën dhe shumë kritika për Perëndimin karakterizuan fjalimin e Vladimir Putin në forumin BRICS. Presidenti rus bëri...

Vitali Klitschko: Rusët po vdesin për ambiciet e Putinit

Kryetari i Bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, tha se shumë shpejt rusët do ta kuptojnë se ushtarët e tyre të rinj...

Qiproja akuzon Turqinë se synon kontrollin e plotë të veriut separatist

Qipro akuzon Turqinë se po kërkon të ketë kontroll të plotë mbi veriun separatist të ishullit, dhe për këtë do të...

Ukraina dënon komentin e Macron për të ‘mos turpëruar Rusinë’

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba ka dënuar komentin e bërë nga Presidenti francez, Emmanuel Macron, i cili tha të...

Putin paralajmëron sulme të tjera nëse Ukrainës i dërgohen raketa

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi të dielën se Moska do të godiste objektiva të reja nëse SHBA-ja do të furnizonte Ukrainën...

Putin premton kalim të sigurt të grurit, pritet marrëveshje me Turqinë e OKB-në

Presidenti rus Vladimir Putin shprehet se ai nuk do të bllokojë kalimin e grurit nga portet e Detit të Zi, duke...

100 ditë luftë në Ukrainë, Putin shkarkon 5 gjeneralë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka shkarkuar këtë javë 5 gjeneralë nisur nga vështirësitë të Moska po has në pushtimin e Ukrainës. Ggazeta...

Vuçiç: Duhet kompromis për marrëdhënie të mirë mes serbëve dhe shqiptarëve

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjatë fjalës së mbajtur në forumin “Globsec 2022” në Bratislavë ka folur për Kosovën, duke thënë...

Putin s’do ndalet me kaq edhe nëse e merr vendin tonë, thotë Zelenska

Zonja e parë ukrainase Olena Zelenska tha se dhënia e territorit ukrainas Rusisë nuk do ta ndalojë luftën. "Ukrainasit nuk mund t'i...

Lidhja me Putin, deputetja gjermane: BE të ngrijë bisedimet me Serbinë

Pas deklaratës së Aleksandër Vuçiçit gjatë seancës së betimit si president i Serbisë në lidhje me Kosovën, deputetja gjermane Renata Alt...

Legjenda e futbollit Pele i kërkon Putinit të ndalojë luftën në Ukrainë

Legjenda e futbollit Pele i ka bërë thirrje presidentit rus Putin që të ndalojë pushtimin e tij në Ukrainë, pasi ekipi...