Serbia

Marrëveshja e Ohrit, Maliqi: U kthyem në pikën zero! Serbia mbështetje më të madhe

Analisti Agon Maliqi tha në emisionin Now në Euroenws Albania se me marrëveshjen e Ohrit Kosova është kthyer në pikën zero,...

“Serbia e qepi sipas interesave marrëveshjen”, Pacolli: Kurti shkoi i papërgatitur

Kryetari i AKR, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se Albin Kurti shkoi i papërgatitur në takimin e...

Pajtimi për zbatimin e marrëveshjes Kosovë-Serbi, reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me dakordësinë e arritur në Ohër, ku Kosova dhe Serbia u pajtuan për aneksin...

Borrell: Kosova dhe Serbia janë pajtuar mbi aneksin e zbatimit të marrëveshjes

Pas përfundimit të takimit 12-orësh në Ohër, shefi i Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka zbuluar detaje nga arritjet...

Analisti: Serbia kërkon Republika Srpska në Kosovë

Analisti Nexhmedin Spahiu tha se është e rëndësishme të arrihet një dakordësi mes Kosovës dhe Serbisë, edhe pse Kurti dhe Vuçiç...

Vëllai i Adem Jasharit në Kuvend: Bashkohuni, të ndahemi përgjithmonë nga Serbia

Rifat Jashari, vëllai i komandantit legjendar Adem Jasharit, në 25-vjetorin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka ftuar spektrin politik...

Lajçak: Pres që Kosova dhe Serbia të hënën ta pranojnë Planin Evropian

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak ka thënë sot se pret që të dyja palët, si...

Daçiç: Ndërkombëtarët i dinë vijat e kuqe të Serbisë, Vuçiç jua ka bërë të qartë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç tha se në Mynih, gjatë bisedimeve dypalëshe të udhëhequra nga presidenti serb,...

Albin Kurti: Serbia në mënyrë unanime e ka refuzuar propozimin evropian

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi në një intervistë për emisionin Review në Euronews Albania se Serbia e ka refuzuar propozimin...

Mbahet samiti i BE-së, raportet Kosovë-Serbi temë e diskutimit

Raportet mes Kosovës dhe Serbisë do të jenë temë diskutimi në samitin e lidereve te vendeve të BE-së, që zhvillohet sot...

“Lavjerrësi politik po anon nga Serbia”, analisti tregon pozicionin e Kurtit

Një numër qytetarësh kanë protestuar sot në sheshin e Prishtinës kundër formimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ata kanë kërkuar...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i...

Daçiç: Serbia është e vendosur të vazhdojë dialogun me Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç tha se Serbia është e vendosur të vazhdojë dialogun si e vetmja...

Dënimin i FIFA-s ndaj Serbisë për fyerjet kundër shqiptarëve, reagon FFK

Federata e Futbollit së Kosovës ka reaguar në lidhje me vendimin e FIFA-s për të dënuar Serbinë me 50 mijë franga...

Bisedimet Prishtinë-Beograd, shtohet presioni ndaj Serbisë për marrëveshjen

Kosova dhe sanksionet ndaj Rusisë janë sfidat kryesore për qeverinë serbe në vitin 2023, ndërkohë që presioni perëndimor ndaj po shtohet,...

Serbia: Situata në Kosovë e paqëndrueshme, po presim përgjigjen e KFOR-it

Situata në Kosovë është e paqëndrueshme dhe se Serbia ende po pret përgjigjen e KFOR-it sa i përket dislokimit të ushtarëve...