‘Kilometri i fundit, 777 portrete’, ekspozita që nuk njeh dallim feje apo gjinie

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Kilometri i fundit, 777 portrete”, është kjo ekspozita më e re e hapur në Qendrën për Hapje dhe Dialog.

Fotografi David Cuka, tregon se qëllimi i këtyre protreteve, është përfshirja e çdokujt pa dallim feje, gjinie apo profesoni.

‘Synimi është që të lërë gjurmë, të përdoret si hartë demografike, të mund te kemi mundësinë sesa kemi ndryshuar ne si shoqëri. Ka nisur që në gusht të 2019 dhe shpresoj ta finalizoj këtë vit.

- Advertisement -

Pjesa e ekspozitës është që njerëzit të mund të shohin fotografimin që është bërë, punën që është prezantuar. Njerëzit nuk kishin një ide, por donin më shumë të sfidonin veten për ta parë veten e tyre të pafotoshopuar, ashtu sic janë në të vërtetë. Ka qënë një sifidë personale me veten.”, u shprh fotografi.

Finalizimi i fundit do të jetë fotografimi i 999 portreteve. Ekspozita, tërhoqi vëmndjne e shumë personazheve të famshëm.

Ekspozita “Kilometri i fundit, 777 portrete” do të jetë e hapur për vizitorët në datat 19-25 gusht 2022.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×