Kim Yong Un mbikëqyr testin për raketën ndërkontinentale të Koresë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me një stil hollivudian, Kim Jong Un i tregoi botës thesarin e tij të ri në rritjen e arsenalit të tij të armatimeve: raketën balistike ndërkontinentale “Hwasong-17”.

Në një video të xhiruar në stilin e një dokumentari heroik, lideri koreano-verior shfaqet duke mbikëqyrur personalisht testimin e raketës më të madhe të vendit të tij.

Regjimi në Penian nuk kryente teste të tilla që prej 2017-s. Raketa ra në afërsi të ujërave territoriale japoneze dhe shkaktoi një seri reagimesh nga komuniteti ndërkombëtar.

- Advertisement -

“Kjo është një tjetër shkelje e moratoriumit që Koreja e Veriut vendosi në 2018 dhe një shkelje e hapur e rezolutave të Këshillit të Sigurimit. Testimi i raketës me rreze të gjatë veprimi rrezikon përshkallëzimin e tensioneve në rajon”, tha Stéphane Dujarric, zëdhënës i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së.

Sipas analistëve, Kim Jong Un kërkon t’i bëjë presion Amerikës që ta pranojë vendin e tij si fuqi bërthamore dhe të heqë sanksionet.

Pas testit në fjalë, ai deklaroi se është gati për t’u përballur me Shtetet e Bashkuara. si përgjigje, Uashingtoni vendosi sanksione të reja ndaj individëve dhe subjekteve koreano-veriore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

Analisti: Ja plani i Vuçiçit për të shpëtuar të tmerrshmin Radoiçiç

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Now në Euronews Albania se duke e arrestuar, Serbia po e mbron Milan Radoiçiç. Alibali u shpreh se me...

A do ekstradohet Radoiçiç në Kosovë? Shpjegon juristi Spahiu

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se nuk ka asnjë shans që Milan Radoiçiç, i...

TË FUNDIT

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

Analisti: Ja plani i Vuçiçit për të shpëtuar të tmerrshmin Radoiçiç

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Now në Euronews Albania se duke e arrestuar, Serbia po e mbron Milan Radoiçiç. Alibali u shpreh se me...

A do ekstradohet Radoiçiç në Kosovë? Shpjegon juristi Spahiu

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se nuk ka asnjë shans që Milan Radoiçiç, i...

Opozita serbe i del në krah Kosovës, akuza të forta për Vuçiç

Politikani serb, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se sulmi i 24 shtatorit në veri të Kosovës ishte një...

Aksident i rëndë në Itali, autobusi bie nga mbikalimi, të paktën 21 të vdekur

Një aksident i rëndë automobilistik është shënuar mbrëmjen e së martës në Mestre, një provincë e Venezia në Itali. Një autobus me pasagjerë doli nga...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×