Kina humb ‘titullin’ e shtetit më të populluar në botë – ja cili ia zë vendin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ky është shteti që ia kalon Kinës për numrin më të lartë të popullsisë në botë.

Prej disa dekadash tashmë, Kina ka mbajtur me krenari ‘titullin’ e shtetit me më shumë banorë në të gjithë botën.

Por vitin tjetër kjo do të ndryshojë.

- Advertisement -

Kombet e Bashkuara parashikojnë që është pikërisht India ajo e cila do t’ia kalojë Kinës si vendi më i populluar në botë vitin e ardhshëm.

Në vitin 2023, Kina nuk do të jetë më vendi më i populluar në botë, duke ia lënë “titullin e lavidshëm” Indisë, sipas parashikimeve të Kombeve të Bashkuara.

Kina ka pasur popullsinë më të madhe në botë që nga viti 1950, kur OKB filloi të mbante të dhëna rreth demografisë së shteteve të ndryshme.

Por tani parashikohet të përjetojë një rënie absolute të popullsisë së saj duke filluar që nga viti 2023.

OKB-ja ende vlerëson popullsinë e saj në rreth 1,426 miliardë banorë në vitin 2022.

Kjo është më e madhe se e gjithë popullsia e Evropës (744 milionë) dhe e Amerikës (1,04 miliardë), thuajse së bashku.

Është gjithashtu afërsisht e barabartë me popullsinë e të gjitha kombeve në Afrikë (1.427 miliardë).

Por, OKB-ja parashikon që popullsia e Kinës do të bjerë nga 1,426 miliardë këtë vit në 1,313 miliardë deri në vitin 2050 dhe nën 800 milionë deri në vitin 2100.

Kjo është sipas “variantit të mesëm” të OKB-së, ose projeksionit mesatar pasi rënia mund të jetë edhe më e madhe, kjo si pasojë e rënies së lindshmërisë, shtyrjes së moshës së lindjes për gratë apo edhe emigrimi jashtë vendit.

 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘6 kushtet për Asociacionin’, Vuçiç: Kurti po tallet më shumë me ndërkombëtarët

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se gjashtë kërkesat e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për formimin e Asocicacionit, është më tepër një tallje...

Muzeu i armëve në Gjirokastër, 10 mijë turistë në 2022-shin

Armët relike pjesë e fondit të Muzeut të Armëve në Kalanë e Gjirokastrës tërheqin interesin e vizitorëve. Muzeu përmban një shumëllojshmëri armësh të modeleve të...

Rama sulmon Berishën: Opozitë e mjerë, pasoja e puthjes me një të vdekur

Kryeministri Edi Rama ka reaguar një ditë pasi theu heshtjen për lidhjen e tij me ish-zyrtarin e FBI-së në faqen e tij në Twitter. Ai...

TË FUNDIT

‘6 kushtet për Asociacionin’, Vuçiç: Kurti po tallet më shumë me ndërkombëtarët

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se gjashtë kërkesat e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për formimin e Asocicacionit, është më tepër një tallje...

Muzeu i armëve në Gjirokastër, 10 mijë turistë në 2022-shin

Armët relike pjesë e fondit të Muzeut të Armëve në Kalanë e Gjirokastrës tërheqin interesin e vizitorëve. Muzeu përmban një shumëllojshmëri armësh të modeleve të...

Rama sulmon Berishën: Opozitë e mjerë, pasoja e puthjes me një të vdekur

Kryeministri Edi Rama ka reaguar një ditë pasi theu heshtjen për lidhjen e tij me ish-zyrtarin e FBI-së në faqen e tij në Twitter. Ai...

Real Madrid në ndjekje të dy futbollistëve të Bayern Munchen, kushtojnë 170 mln euro

Skuarda e Real Madrid pritet të bëjë goditjet e mëdha në verë, ndaj që tani ka nisur planifikimi. Lista e dëshirave është e gjatë dhe...

Bashkitë fitojnë më shumë, mblodhën 73 mld lekë për 9 muaj

Bashkitë po bëhen me eficente në mbledhjen e taksave dhe të ardhurave nga burimet vendore. Në 9-mujorin e kaluar ato mblodhën 73 mld lekë,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×