kosovë

Vrasja e 35-vjeçares, Malaj: Shoqëria rol të jashtëzakonshëm, qeveria të bëj detyrën

Pedgogia Nora Malaj, ka komentuar ngjarjen tragjike të ndodhur disa ditë më parë në Kosovë, ku 35-vjeçarja Hamide Magashi, u vra...

Vrasja e 35-vjeçares në Kosovë, avokatja: Ngjarja mund të ishte parandaluar

Avokatja Megi Zonja, ka komentuar ngjarjen tragjike të ndodhur pak ditë më parë në Kosovë, ku Sokol Halili vrau ish-bashkëshorten Hamide...

Vuçiç i shqetësuar për serbët në Kosovë: Nuk do ta vuajnë më atë terror

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se është i shqetësuar 'për njerëzit e tij' që jetojnë në Kosovë, ndërsa theksoi se...

Ngjarja në Kosovë, Shala: Policia nuk zbatoi urdhrin e mbrojtjes për 30-vjeçaren

Eksperti i sigurisë, Drizan Shala thotë se institucionet në Kosovë kanë dështuar në trajtimin e rastit të gruas shtatzanë, e cila...

Vrasja e grave, Hazizaj: Kosova një rast i veçantë, ka ende ndikimin e luftës

Aktivisti Altin Hazizaj e sheh Kosovën si një rast të veçantë, në lidhje me fenomenin e vrasjes së grave brenda familjes. Në...

Fotografi: Shqiptarët e Kosovës bëjnë më shumë ‘pazar’ për çmimin e fotove të çastit

Fotografi 80-vjeçar, Dan Biçaku thotë se shqiptarët e Kosovës kanë bërë foto çasti te ai, më shumë se shqiptarët në Shqipëri. Për...

Marrëveshje me Kosovën? Daçiç: Serbia e ka bërë të qartë vijën e kuqe

Kreu i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç do të vendosë nëse do të shkojë në samitin e Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor...

Policia e Kosovës arreston një serb të dyshuar për krime lufte

Policia e Kosovës e ka arrestuar të enjten një serb të Kosovës me inicialet G.M., nën dyshimet për përfshirje në veprën...

Policia e Kosovës arreston një serb të dyshuar për krime lufte

Policia e Kosovës e ka arrestuar një serb në Kosovë pasi dyshohet si përfshirje në "krime kundër popullsisë civile. Përmes një komunikate...

“Mentaliteti patriarkal vrau 35-vjeçaren”, aktivistja komenton ngjarjen e rëndë

“Mentaliteti patriarkal vrau 35-vjeçaren Hamide Magashin, e cila ishte edhe shtatzënë”. Kështu deklaroi në një intervistë për Euronews Albania aktivistja Erza Kurti,...

Gazetarja: Ish-vjehrra e ka kërcënuar 35 vjeçaren, do ta marr fëmijën i thoshte

Gazetarja Arbëreshë Uka ka dhënë detaje në lidhje me vrasjen e 35-vjeçaren në Kosovë Hamide Magashi, e cila ishte shtatzënë. E ftuar...

Sot varroset gruaja shtatzënë që u vra nga ish-bashkëshorti

Gruaja shtatzënë që u vra të mërkurën në Prishtinë do të varroset sot. Familjarë të viktimës kanë thënë për KosovaPress se varrimi...

Dodik: Nuk do të lejojmë kurrë që Bosnje dhe Hercegovina ta njohë Kosovën

Presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik deklaroi nuk do të të lejojë kurrë që Bosnja dhe Hercegovina ta njohë pavarësinë e...

Kurti: Kosova do të aplikojë në BE gjatë këtij muaji

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti priti në një takim këtë të enjte, ish-deputeten e Parlamentit Evropian nga radhët e CDU-së gjermane...

“Dorëheqja nuk mjafton”, protestë në Prishtinë për vrasjen e gruas shtatzënë

“Dorëheqja nuk mjafton, dorëheqja nuk mjafton”. “Mos i lini të lirë dhunuesit e grave”. Këto janë thirrjet që vijnë nga protestuesit në...

Vrasja e 35-vjeçares, gazetari: Kishte 3 patrulla policie aty ku autori kreu krimin

Gazetari Vullnet Krasniqi ka treguar detaje të reja lidhur me vrasjen e 35- vjeçares Hamide Magashi nga ish-bashkëshorti Sokol Halili para...