English

Kina i jep fund karantinës Covid për udhëtarët në janar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kina do të heqë karantinën për udhëtarët nga 8 janari, thanë zyrtarët.  Pas gati tre vitesh kufij të mbyllur, kjo do të rihapë vendin për ata me viza pune dhe studimi, ose që kërkojnë të vizitojnë familjen.

- Advertisement -

Ky vendim vjen ndërsa Kina lufton me përhapjen e egër të virusit pas heqjes së kufizimeve.

Raportet thonë se spitalet janë të mbingarkuar dhe të moshuarit po vdesin. Pekini ka raportuar rreth 4,000 infeksione të reja Covid çdo ditë javën e kaluar dhe pak vdekje.

Të dielën tha se do të ndalonte fare publikimin e numrave të rasteve. Por firma britanike e të dhënave shëndetësore Airfinity vlerësoi se Kina po përjetonte më shumë se një milion infeksione dhe 5,000 vdekje në ditë, sipas Reuters.

Kina është ekonomia e fundit e madhe në botë që kaloi në “të jetuarit me Covid” pas tre vitesh bllokimesh, kufijsh të mbyllur dhe karantinë të detyrueshme për rastet dhe kontaktet me Covid.

E ashtuquajtura qasja zero-Covid goditi ekonominë dhe i lodhi qytetarët nga kufizimet dhe testet e përsëritura.

Pakënaqësia kundër politikës shpërtheu në protesta të rralla publike kundër Presidentit Xi Jinping në nëntor, gjë që bëri që autoritetet të hiqnin rregullat e Covid vetëm disa javë më vonë.

Kufijtë e mbyllur mbeten kufizimi i fundit i madh. Që nga marsi 2020, kushdo që hynte në Kinë duhej t’i nënshtrohej karantinës së detyrueshme në një strukturë shtetërore – deri në tre javë në të njëjtën kohë. Kjo kohët e fundit u reduktua në pesë ditë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×