Kina kërcënon zgjedhjet britanike – cilin kandidat duan kinezët dhe pse?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hakerat kinezë mund të ndërhyjnë në zgjedhjet e ardhshme për kryeministrin e ri britanik në mënyrë të ngjashme me ndërhyrjet ruse gjatë votimit për referendumin e Brexit në vitin 2016.

Kështu janë shprehur burime nga forcat e sigurimit britanik.

Për herë të parë gjatë zgjedhjeve do të implementohet një sistemi i ri i cili do t’i lejojë anëtarët e Partisë Konservatore të ndryshojnë votën e tyre online – një herë të vetme – nëse duan të mbështesin një tjetër kandidat.

- Advertisement -

Kjo sipas ekspertëve është një dritare e hapur, e cila e bën sistemin e ri vulnerabël ndaj sulmeve kibernetike.

Pse i intereson Kinës kush fiton në Britani?

Ka disa arsye.

Ndërkohë që Sekretaria e Jashtme, Liz Truss, ka adoptuar një qëndrim agresiv kundër Rusisë dhe Kinës, Rishi Sunak është treguar shumë më i butë në qëndrimin e tij duke e justifikuar me interesat e Britanisë së Madhe ndaj politikave të jashtme dhe tregëtisë globale.

Në të njëjtën kohë gruaja e z. Sunak, Akshata Murty, ka interesa financiare në dy biznese të mëdha teknologjike në Kinë.

Ajo është e lidhur me këto dy kompani me anë të një grupi konsulence IT, Infosys, që është ngritur nga babai i saj miliarderi N.R. Narayana Murthy.

Edhe anëtarë të tjerë të familjes së Murty kanë aksione në kompaninë Infosys e cila vlerësohet të paktën 67 miliardë paund.

Ndërkohë, kandidatja Truss ka mbajtur një qëndrim krejt të kundërt, duke u shprehur fuqishëm kundër Rusisë dhe Kinës.

“Ne kemi bërë gabime të mëdha, si botë e lirë, duke qëndruar shumë pranë shteteve si Rusia, duke e lejuar të marri pjesë në G8, duke e bërë Europën të varur ndaj gazit rus, dhe duke lejuar kulturën e biznesit rus të influencojë vende si Londrën.

I bëj thirrje Europës të heq dorë sa më shpejt nga gazi rus sepse ajo është makineria që financon luftën e Vladimir Putin, dhe mendoj që duhet të jemi shumë të qartë që Rusia po punon me Kinën.

Ne nuk duhet të jemi të varur nga Kina në aspektin strategjik – dhe duhet të jemi shumë të kujdeshëm në fusha si teknologjia në mënyë që mos t’i lejojmë ata të kthehen në kërcënim për ne.” – tha Truss.

Kina e ka bërë të qartë mbështetjen e saj për kandidatin Sunak, duke uruar kandidimin e tij menjëherë pasi fushata e tij u bë publike.

Tabloidi kryesor i qeverisë kineze përshëndeti dhe vlerësoi përpjekjet e tij për të forcuar marrdhëniet mes Kinës dhe Mbretërisë së Bashkuar, duke e quajtur një kandidat ‘të zgjuar dhe pragamtik’.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×