English

Kinezët ndërtojnë një kopje të ishullit grek të Santorinit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kinezët që nuk kanë mundësi të udhëtojnë jashtë vendit, dhe veçanërisht jo në Santorini të Greqisë, kanë tashëm kopjen e tyre të ishullit të famshëm.

- Advertisement -

Santorini i Kinës ndodhet në provincën jugperëndimore Yunnan dhe me të vërtetë i ngjan një ishulli kozmopolit.

Resorti “Dali, The Dream Land” u ndërtua në anën e vargmalit malor Kangshan me pamje nga liqeni dhe përmban bujtina turistike, hotele butike, restorante, apartamente dhe arkitektura e tij fjalë për fjalë imiton rrugët dredha-dredha të Santorinit, të cilat janë të bollshme me lule.

Santorini i Kinës mbulon një sipërfaqe prej 370 hektarësh dhe investimi kushtoi deri në tetë miliardë juanë.

Ai u bë kështu destinacioni kryesor për shumë influencues në rrjetet sociale, por edhe për çiftet e reja që duan foto perfekte nga dasma e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?