English

KLP emëron drejtuesin e ri të Prokurorisë së Tiranës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) miratoi këtë të hënë, caktimin e Arens Çelës në pozicionin e drejtuesit të Prokurorisë së Shkallës së parë Tiranë.

- Advertisement -

Në këtë post, Çela do të ketë një mandat 3-vjeçar.

Një javë më parë, pedagogia e Shkollës së Magjistraturës, Arta Mandro u zgjodh anëtare e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, gjatë seancës plenare.

Mandro mori 58 vota pro, 5 kundër dhe 2 abstenim.

Edhe pse nuk mori shumicën e kërkuar, ligji përcakton që në votimin e tretë në Parlament kandidati konsiderohet i zgjedhur.

“Shumica e kërkuar nuk është arritur por në pikën 16 të nenit 35 të ligjit 115/2016 për organet e sistemit të drejtësisë së ndryshuar neni 35 është përcaktuar se në rast se Kuvendi nuk arrin shumicën prej 2/3 edhe në raundin e tretë kandidatët e kësaj liste konsiderohen të zgjedhur. Sa më lart, kandidatura e Arta Mandros, konsiderohet e zgjedhur si anëtare e Këshillit të Lartë të Prokurorisë”, sqaroi Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolli.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?