English

“Kohë kritike për reformën në drejtësi”, porosia e Kim për gjyqtarët e GJKKO-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Shqipëria nuk ka parë kurrë që zyrtarë të tillë të lartë të shpallen fajtorë me vendime përfundimtare. Kjo është një kohë kritike për reformën në drejtësi. Kriminelët po e ndjejnë presionin”.

- Advertisement -

Kështu është shprehur ambasadorja amerikane Yuri Kim gjatë takimit me gjyqtarët e Gjykatës  së Posaçme të Shkallës së Parë.

Ajo u shpreh se duke qenë se drejtësisa po vepron, ndërkohë gjyqtarët duhet të rezistojnë akoma edhe më shumë presioneve që mund të vijnë nga kriminelët.

“Kjo do të thotë se përpjekjet e tyre do të jenë edhe më intensive dhe ju duhet të rezistoni. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe populli shqiptar nuk duan që gjykata të kthehet në mënyrat e vjetra. Le të sigurohemi që ato kohë të mbeten në të kaluarën, njëherë e përgjithmonë”, u shpreh ambasadorja.

Po ashtu ambasadorja i përgëzoi gjyqtarët për punën e palodhur dhe përkushtimin e tyre.

Takimi ka zgjatur një orë dhe është zhvilluar në ambientet e SPAK.

Ky është takimi i parë zyrtar që ambasadorja ka zhvilluar me gjyqtarët e kësaj strukture.

Pak ditë më parë ambasadorja Kim, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, u shpreh se  është në dijeni të disa përpjekjeve për të joshur apo frikësuar gjyqtarët dhe prokurorët, në mënyrë që të mos ketë ndëshkime për më të fuqishmit.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?