Kontrolli ndaj Trump, prokurorët refuzojnë të publikojnë detajet e mandatit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Departamenti amerikan i Drejtësisë ka deklaruar se kundërshton publikimin e dokumentit që prokurorët përdorën për të siguruar dritën e gjelbër nga gjyqtari federal për kontrollin e resortit te ish-presidentit Donald Trump në Florida.

Përmes një komunikate, Departamenti i Drejtësisë ka argumentuar se një lëvizje e tillë do të kompromentonte hapat e ardhshëm hetimorë të çështjes.

Aleatët republikanë të Trump shtuan në ditët e fundit thirrjet drejtuar kryeprokurorit Merrick Garland për të publikuar dokumentin, që do të zbulonte provat që prokurorët i treguan gjykatësit për ta bindur atë se kishin motive të besonin se Trump kishte kryer krime kur kishte lënë detyrën.

- Advertisement -

Të premten e kaluar, me kërkesë të Departamentit të Drejtësisë, një gjykatë federale në Florida publikoi mandatin e kontrollit dhe dokumente të tjera ligjore që tregonin se agjentët e FBI-së ishin larguar me 11 dosje me informacion të klasifikuar nga resortiMar a Lago”.

Disa nga dosjet mbanin etiketën “top secret”, niveli më i lartë i klasifikimit i rezervuar për informacionet që kanë të bëjnë me sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...

TË FUNDIT

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×