English

Koreja e Veriut i dërgon Rusisë kontenierët me 5 milionë predha

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Koreja e Veriut ka dërguar në Rusi kontejnerë që mund të mbajnë gati pesë milionë predha artilerie, ka thënë ministri i Mbrojtjes i Koresë së Jugut.

- Advertisement -

Duke folur për Bloomberg Neës, Shin Wosnik tha se Seuli kishte zbuluar të paktën 10,000 kontejnerë transporti në rrugën e tyre për në Rusi.

Në këmbim, Rusia thuhet se i ka dërguar Koresë së Veriut teknologji për të ndihmuar në planet e saj për të shkatërruar satelitët spiun, si dhe armët konvencionale.

“Putini pritet të kërkojë bashkëpunim më të ngushtë të sigurisë me Korenë e Veriut, veçanërisht me furnizimet ushtarake si predha artilerie që janë të nevojshme për të fituar luftën”, tha Shin.

Vladimir Putin pritet të vizitojë Phenianin në ditët në vijim për të takuar Kim Jong-un.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut vizitoi Rusinë shtatorin e kaluar dhe besohet se ka rënë dakord për një marrëveshje me Putinin që e pa Moskën të merrte armatim në këmbim të mbështetjes teknologjike për programin hapësinor të Koresë së Veriut.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?