English

Lufta në Ukrainë i kushton Rusisë 30 miliardë euro për dëmshpërblime klimatike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia mund të përballet me një gjobë prej 30 miliardë eurosh për dëmet klimatike të shkaktuara nga lufta në Ukrainë, sipas një raporti nga Iniciativa për Kontabilitetin e Gazit Serrë të Luftës. Lufta ka emetuar rreth 175 milionë tonë dioksid karboni në 24 muaj, e barabartë me përdorimin vjetor të 90 milionë makinave.

- Advertisement -

Një e treta e këtyre emetimeve vjen nga aktiviteti ushtarak, përfshirë miliarda litra karburant të përdorur nga automjetet ruse. Pjesa tjetër vjen nga materiali i përdorur për rindërtimin e infrastrukturës së shkatërruar dhe nga zjarret, sulmet mbi infrastrukturën energjetike dhe devijimet e avionëve komercialë.

Këto vlerësime janë pjesë e një përpjekjeje për të kuptuar më mirë ndikimin klimatik të konflikteve ushtarake dhe për të vendosur një kosto për dëmet e shkaktuara nga emetimet e karbonit​.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?