Koreja e Veriut lëshon raketë balistike përpara samitit Kore-Japoni

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale në ujërat e saj lindore, vetëm disa orë përpara se presidenti i Koresë së Jugut të shkonte në Japoni për samitin e parë midis dy vendeve në vite.

Siç raportojnë mediat e huaja, shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut deklaruan se Pheniani kishte lëshuar një raketë balistike të cilat janë të ndaluara të përdoren.

Raketa fluturoi drejt ujërave lindore të Gadishullit Korean pasi u lëshua nga kryeqyteti i Koresë së Veriut, Pheniani, rreth orës 7:10 të mëngjesit.

- Advertisement -

ICBM u nis në një kënd të pjerrët dhe fluturoi rreth 1,000 kilometra (620 milje) përpara se të ulej në ujërat midis Gadishullit Korean dhe Japonisë.

Japonia zbuloi raketën dhe roja bregdetare lëshoi ​​​​një paralajmërim për anijet që të ishin vigjilente ndaj objekteve të rënë.

Ministri i Mbrojtjes, Yasukazu Hamada, tha se raketa ndoshta ka rënë në ujërat jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë pas rreth një ore në ajër.

Vendi i uljes është rreth 250 kilometra (155 milje) nga ishulli perëndimor i Oshimaoshima, i cili është afër vendit ku kanë rënë ICBM-të e tjerë të Koresë së Veriut pas fluturimeve testuese.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×