English

Kroacia pret të bëhet anëtare e zonës Shengen më 1 janar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç, ka thënë se Kroacia pret të kapërcejë pengesat e fundit formale në rrugën e saj për t’u bërë pjesë e zonës pa kufij të Bashkimit Evropian të Shengenit.

- Advertisement -

Kryeministri tha se vendi ballkanik pret të bëhet pjesë e zonës Shengen më 1 janar 2023.

Plenkoviç ka theksuar se Kroacia ka plotësuar të gjitha kërkesat e nevojshme për t’u bërë pjesë e zonës Shengen, ndërsa ka shtuar se vendi është i gatshëm të japë sqarime të mëtejshme për të gjithë ata që e dëshirojnë, në mënyrë që vendi të mund t’i bashkohet Shengenit më 1 janar 2023.

Më tej ai shtoi gjithashtu se një komision i Parlamentit Evropian pritet të japë një opinion pozitiv në lidhje me këtë.

Plenkoviç shprehu mbështetjen e tij për dy vendet e tjera anëtare të Bashkimit Evropian, Bullgarinë dhe Rumaninë, në rrugën e tyre për t’u bërë pjesë e Zonës Shengen, shkruan  Schengenvisa.

Më parë, kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se mbështet anëtarësimin në Shengen për tre vendet e Ballkanit, Bullgaria, Rumania dhe Kroacia.

Kancelarja gjermane tha gjithashtu se të tre vendet plotësuan të gjitha kërkesat e nevojshme për t’u bërë anëtarë të plotë të zonës Shengen.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×