English

Kryqi i Kuq ngre alarmin: Spitalet në Gaza do kthehen në varreza masive

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëdhënësja i Lindjes së Mesme për Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, e përshkroi situatën në Gaza se po përkeqësohet nga dita në ditë.

- Advertisement -

Duke folur nga Bejruti, Imene Trabelsi, paralajmëroi se sektori i shëndetësisë është “në prag të kolapsit total”.

Ajo theksoi se me ndërprerjen e rrymës dhe bllokimit të furnizimeve me karburant sisemi shëndetësor duhet t’i përgjigjet tashmë preinit të shtuar.

“Energjia elektrike po shkakton mjaft kërcënim për kapacitetin e spitaleve për të vazhduar punën e tyre”, tha ajo.

Trablesi shtoi se një koleg i saj që punon në një spital në Gaza tha se “ka shumë gjasa që spitali të kthehet në një varrezë masive në orët e ardhshme”. Kjo për shkak të mungesës së energjisë dhe nevojave elementare.

Zëdhënësja e Kryqit të Kuq vuri në dukje gjithashtu se edhe të gjitha ekipet e Kryqit të Kuq në terren në Gaza po jetojnë të njëjtat tmerre si popullata e përgjithshme.

LEXONI GJITHAHSTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?