Kush është Javier Milei, nga figurë televizive në krye të shtetit argjentinas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Herë vishej si Batman e herë si Xhoker. Herë të tjera zgjidhte kostumin e luanit. Asokohe, që daton vetëm pak muaj më parë, nuk ishin as karnavalet dhe as panairi i novelave grafike, por ishte fushata elektorale e kandidatit për president të Argjentinës, Havier Milei.

Në vetëm pak vite, populisti i së djathtës ekstreme, nga sot president i vendit latin, u kthye nga një figurë televizive në personazhin politik me kuorumet më të larta për shkak të qëndrimit të zjarrtë kundër “kastës politike”, të cilën e fajësonte për rrënimin ekonomik të Argjentinës.

I vetëquajtur edhe “Mbreti i xhunglës”, Milei arriti sukses aty ku të tjerët kishin dështuar: në tërheqjen e mbështetësve të ish-liderit Huan Peron dhe të atyre të ish-presidentit Mauricio Makri. Drejt zgjedhjeve, ai shkoi me moton: “Nuk po vij për të udhëhequr delet, por për të zgjuar luanët”.

- Advertisement -

Tani, fitorja e tij është mirëpritur nga partitë dhe liderët ekstremistë në mbarë botën. ish-presidenti amerikan Donald Tramp e uroi atë duke përdorur fjalët e sloganit të tij, “Milei do ta bëjë Argjentinën të madhe sërish”.

Po ashtu, zëvendës kryeministri i Italisë, Mateo Salvini, njëkohësisht lider i partisë së ekstremit të djathtë Liga, përdori “X-in” për t’i uruar Milei punë të mbarë. Mesazhe të ngjashme erdhën edhe nga ekstremistët e Spanjës dhe Portugalisë.

Sipas analistëve, ajo çfarë e bën Milei tërheqës është aftësia e tij për të kanalizuar zemërimin që argjentinasit ndjejnë ndaj klasës politike për shkak të inflacionit me tre shifra dhe varfërisë së rritur.

Aktualisht, inflacioni në vendin latin llogaritet në 140 për qind, ndërsa mbi 40 për qind e popullsisë lufton për të arritur deri në fund të muajit.

Edhe pse dikur shihej si një figurë periferike e politikës argjentinase, Milei e korri suksesin e tij duke zënë një vend në Dhomën e Deputetëve, dhoma e ulët e Kongresit argjentinas në vitin 2021.

Më pas, ai prezantoi synimin e tij për të kandiduar për president dhe tronditi sistemin politik të vendit kur mori më shumë vota në primaret e mbajtura në gusht.

Ai pritej të merrte kryesimin që në zgjedhjet e tetorit, por doli i dyti me 30 për qind të votave, 7 pikë më pakë se ministri i Ekonomisë, Serxho Masa.

I konsideruar shpesh herë si Donald Trumpi argjentinas, Milei arriti të kombinonte dashurinë për idealet e kapitalizmit me politikat konservatore sociale, që përfshijnë edhe kundërshtimin e abortit, të cilin Argjentina e legalizoi në 2020-n.

Nga ana tjetër, ai është në favor të shitjes lirshëm të armëve të zjarrit dhe organeve të njeriut. “Përse duhet që gjithçka të rregullohet nga shteti? Prona ime e parë është trupi im”, ka thënë në një sërë rastesh.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Thirrja e shqiptarit nga Londra: Duam tekste të mësojmë shqipen

Astrit Sula, drejtori i projektit “Gjurmë iliriane” në Angli tha në një intervistë për Euronews Albania se vullnetarisht ata po mësojnë gjuhën shqipe të...

Feja në vendin e punës, gjykata e BE-së: E drejtë e kujtdo të ndalojë veshjet fetare

Çdo administratë publike në Bashkimin Evropian mund të ndalojë punonjësit të veshin simbole fetare në vendin e punës. Vendimi erdhi nga Gjykata e Drejtësisë e...

Hamasi liron edhe 12 pengje të tjera, thotë Izraeli

Edhe 12 pengje të tjera të mbajtura në Rripin e Gazës, 10 izraelite dhe dy tajlandezë, janë liruar nga Hamasi - grupi radikal palestinez...

TË FUNDIT

Thirrja e shqiptarit nga Londra: Duam tekste të mësojmë shqipen

Astrit Sula, drejtori i projektit “Gjurmë iliriane” në Angli tha në një intervistë për Euronews Albania se vullnetarisht ata po mësojnë gjuhën shqipe të...

Feja në vendin e punës, gjykata e BE-së: E drejtë e kujtdo të ndalojë veshjet fetare

Çdo administratë publike në Bashkimin Evropian mund të ndalojë punonjësit të veshin simbole fetare në vendin e punës. Vendimi erdhi nga Gjykata e Drejtësisë e...

Hamasi liron edhe 12 pengje të tjera, thotë Izraeli

Edhe 12 pengje të tjera të mbajtura në Rripin e Gazës, 10 izraelite dhe dy tajlandezë, janë liruar nga Hamasi - grupi radikal palestinez...

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×