Kush është Toomaj Salehi, reperi iranian që përballet me dënimin me vdekje?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Reperi iranian Toomaj Salehi është akuzuar për “korrupsion” dhe mund të përballet me dënimin me vdekje.

Muzikanti disident 31-vjeçar, i cili ka shkruar dhe interpretuar tekste për jetën e përditshme në Iran, ka mbështetur protestat antiqeveritare dhe u arrestua dhunshëm në 30 tetor 2022, pasi postoi video të tij duke protestuar, shkruan Euronews.

Salehi është mes mijëra iranianëve që janë arrestuar nga regjimi në përpjekjet e tij për të shtypur protestat dhe mosbindjen civike në vend pas vdekjes së 22-vjeçares Masha Amini 10 javë më parë, më 13 shtator.

- Advertisement -

Kush është Toomaj Salehi?

Salehi është një artist i njohur i cili ka publikuar këngë proteste duke përfshirë “Mouse Hole”, “Turkmenchay” dhe “Pomegranate”.

Teksti i një prej këngëve të tij, të lëshuara në mbështetje të protestave, flet kundër autoriteteve iraniane.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

TË FUNDIT

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

Rama: Motoparku do të ndërtohet nga kompania e ish-pilotit të famshëm të Formula 1

Kryeministri Edi Rama bëri me dije përmes një njoftimi në Facebook se dy ditë më parë rreth 30 kompani të mëdha ndërkombëtare vizituan Shqipërinë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×