‘Kushtetuta’ e mafies në Itali, përgjimet e bosëve zbulojnë ‘dokumentin’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prokuroria Italiane për herë të parë ka rënë në gjurmët e një dokumenti fizik që ka vlerën e një kodi nderi për mafien. Arrestimet e fundit të pesë mafiozëve në Palermo dëshmuan se mes celulave të mafies italiane, rregullat përcaktohen me një Kod të shkruar.

Në përgjimet që janë kryer, një prej bosëve të mafies thotë: “Është e shkruar në statut. E kanë shkruar etërit tanë që kanë drejtuar”.

Deklarata është bërë nga prej anëtarëve të familjes mafioze, në Palermo disa muaj para arrestimit.

- Advertisement -

Kjo deklaratë, sipas hetuesve italianë konfirmon se mes krerëve të mafies ekziston një libër i shkruar, i cili ka vlerën e një Kushtetute për botën mafioze. Gjithmonë mafiozët kanë folur për Kodin e Nderit, por asnjë herë më parë nuk është përmendur një dokument i shkruar.

Bisedat e përgjuara nga klani i Palermos tregojnë se një pjesë e bosëve të mafies nuk binin dakord dhe me atentatet e përgjakshme kundër prokurorëve dhe gjykatësve. Sipas tyre, aktiviteti i organizatës duhej të mbahej larg ngjarjeve të bujshme.

Një javë ma parë prokuroria italiane arrestoi Matteo Messina Denaro, një nga bosët më të rëndësishëm të mafies italiane në 30 vitet e fundit. Pas kapjes së tij, prokurorët italianë thonë se celulat e mafies po riorganizohen për të zgjedhur drejtuesin e ri.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×