English

Lorenc Vangjeli: Arsyet pse Edi Rama është njeriu më i trembur nga reforma

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Lorengj Vangjeli, deklaroi se Kryeministri Edi Rama sot është një nga njerëzit më të trembur nga reforma në drejtësi.

- Advertisement -

I ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, analisti theksoi se kreu i qeverisë e di shumë mirë se është target i drejtësisë, pastaj është në dorë të kësaj të fundit nëse vepron apo jo.

“Parlamenti është shndërruar në noter të vullnetit të kryeministri. Deri në 2016 vullneti i Kryeministrit vendoste për emërimet në Gjykatën e Lartë dhe në Gjykatën Kushtetuese. Reforma në drejtësi tentoi të zhbëjë këtë gjë.

U tentua që sistemi të vetë rregullohet. Përpara reformës Rama ishte de fakto edhe pronar i sistemit të drejtësisë. Kryeministri vendoste për gjithçka  kur vinte në pushtet. Reforma në drejtësi tentoi të krijojë mjete dhe mekanizma që t’i presë dorën kryeministrit për të hyrë. Rama sot është një nga njerëzit më të trembur nga reforma. E di shumë mirë se ai është target i saj”- tha analisti.

Më tej ai shtoi se drejtësia ka dy bashkëpronarë, ku njëra prej tyre është SHBA.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?