Macron takon Biden: Aleanca franko-amerikane, më e fortë se çdo gjë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në ditën e parë të vizitës shtetërore në SHBA, presidenti francez, Emmanuel Macron vlerësoi raportet mes dy superfuqive. Por kishte edhe rezerva për homologun Joe Biden.

Presidenti francez u shpreh se do të përballet me Presidentin Amerikan për subvencionet e përfshira në Aktin e Reduktimit të Inflacionit – IRA.

Në ambasadën franceze në Uashington, Macron tha se subvencionet e paguara për kompanitë amerikane sipas një plani të gjerë të energjisë së gjelbër mund të ‘përçajnë perëndimin’. Megjithatë, Shtëpia e Bardhë thotë se ata mirëpresin diskutimet rreth kësaj teme.

- Advertisement -

“Partnerët tanë evropianë kanë shprehur shqetësime rreth aktit të reduktimit të inflacionit. Ne kishim çdo pritshmëri që mund të diskutohej, ne e mirëpresim atë bisedë. Presidenti muajin e kaluar ngriti një grup pune, një task force SHBA-BE, në mënyrë që të mund të kuptojmë më mirë shqetësimet evropiane dhe të mund të ndajmë perspektivat tona , veçanërisht rreth energjisë”, u shpreh John Kirby, zëdhënës i këshillit amerikan të sigurisë.

Në ditën e parë të vizitës shtetërore në Washington, pavarësisht komentit, Macron e cilësoi aleancën franko-amerikane ‘më të fortë se çdo gjë’.

“Nëse do të rikthehem në Uashington dhe nëse takohem me Presidentin Biden kjo është me qëllimin që të përpiqem të jem i denjë për lidhjet që historia ka krijuar mes nesh, një aleancë më e fortë se çdo gjë”, u shpreh shefi i Elizesë.

Macron vizitoi NASA-n,  ku bëri thirrje që Fondi Monetar Ndërkombëtar të reformohet në lidhje me trajtimin e ndryshimeve klimatike dhe mori pjesë në një ceremoni në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit. Edhe gjatë të enjtes vijojnë bisedimet koke me kokë mes dy presidentëve.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

TË FUNDIT

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×