Përse Biden i kushton rëndësi Macron? Gazetari rendit arsyet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Genc Burimi komentoi në studion e Euronews Albania vizitën e presidentit Emmanuel Macron në SHBA, kur pritet të takohet me presidentin amerikan Joe Biden.

Burimi u shpreh se SHBA-ja aktualisht po shikon si partnere të besueshme në Europë, Francën duke qenë se tani ka edhe një ekonomi të stabilizuar.

Gazetari nënvizoi se Franca do bëhet një lokomotivë në Europë për tezat amerikane.

- Advertisement -

“Ka një pritshmëri shumë të lartë në media. Mediat në Francë të krijojnë atë imazhin sikur Macron po shkon në SHBA dhe do të kërkojë llogari. Është një vizitë e rrallë, pasi SHBA-të bëjnë këtë pritje të veçantë për Macron. Arsyeja e dytë është mungesa e një partneri të besueshëm të SHBA-ve në Europë që pas Brexit. SHBA ka gjetur një partner të ri në Europë që është Franca. Ekonomikisht Gjermania do hyjë në krizë ekonomike më parë. Franca do bëhet një lokomotivë në Europë për tezat amerikane”, u shpreh ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 






LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

TË FUNDIT

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...






Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×