78-vjetori i çlirimit, Peleshi homazhe në Korçë: S’ka rrugë tjetër veç paqes

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi mori pjesë në ceremoninë e organizuar me rastin e 78-vjetorit të çlirimit të vendit, në qytetin e Korçës.

Ministri Peleshi vendosi një kurorë me lule në varrezat e dëshmorëve të qytetit, për të shprehur mirënjohjen për sakrificën e tyre.

Pjesë e ceremonisë ishin Prefekti i qarkut, Nertil Jole dhe kryetarët e bashkive, deputetë të qarkut, veteranë si edhe familjarë të dëshmorëve.

- Advertisement -

I pyetur nga media, ministri Peleshi u shpreh se sot jetojmë në kohën kur paqja dhe siguria janë cenuar dhe përgjigja më e mirë e aleancës sonë që qëndron në anën e lirisë, është solidariteti dhe bashkëpunimi.

“Nuk ka rrugë tjetër përveçse se të bëhemi të gjithë bashkë në anën e lirisë, kundër agresionit, të evokojmë paqen. Sot këtu është dita. Këtu prehen dëshmorët e këtij qarku që u ka dhënë jo pak përpjekeve për liri e pavarësi. Jam këtu si Ministër i Mbrojtjes, sepse duam të tregojmë se i gjithë populli shqiptar ishte në anën e së mirës, ishte në anën e lirisë dhe paqes dhe kjo na jep ne të drejtë edhe historike për të kërkuar të jemi plotësisht të integruar. Jemi në NATO, por duam të integrohemi plotësisht edhe ne BE”, u shpreh ministri Peleshi.

Ministri i Mbrojtjes bëri të ditur se këtë herë Forcat e Armatosura vijnë me një plan aktivitesh për të sjellë mesazhin edhe përmes muzikës. Disa koncerte do të zhvillohen në qytete të Shqipërisë nga bandat e FA të Shqipërisë, Kosovës, SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe vendeve të tjera të NATOS.

Aktivitetet do të kulmojnë me koncertin Gala më 3 dhjetor, në Pallatin e Kongreseve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

Kryeministri Edi Rama ka treguar sesi u takua për herë të parë me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një intervistë për emisionin "Now" në...

Rama për mosballafaqimin me opozitën: Palo nivel, nuk meritojnë të sqarohen me mua

Kryeministri Edi Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ka shkuar Kuvend për t’u ballafaquar me opozitën sepse deputetët e kanë ulur...

Ekskluzive | Rama: Pse nuk shkova në Kuvend dhe e vërteta ime për dosjen McGonigal

Kryeministri Edi Rama është përballur në “Now me Erla Mwhillin” me pikëpyetjet e ngritura rreth ccwshtjes McGonigal. Ai ka folur për skandalin me ish-zyrtarin e...

TË FUNDIT

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

Kryeministri Edi Rama ka treguar sesi u takua për herë të parë me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një intervistë për emisionin "Now" në...

Rama për mosballafaqimin me opozitën: Palo nivel, nuk meritojnë të sqarohen me mua

Kryeministri Edi Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ka shkuar Kuvend për t’u ballafaquar me opozitën sepse deputetët e kanë ulur...

Ekskluzive | Rama: Pse nuk shkova në Kuvend dhe e vërteta ime për dosjen McGonigal

Kryeministri Edi Rama është përballur në “Now me Erla Mwhillin” me pikëpyetjet e ngritura rreth ccwshtjes McGonigal. Ai ka folur për skandalin me ish-zyrtarin e...

Bushati godet deputetët: Kuvendi, një neveri

Analisti Andi Bushati e cilësoi një “neveri” Kuvendin. Në “Now me Erla Mëhillin” ai u përplas me zv. kryetaren e Kuvendit, Ermonela Felajn për çështjen...

“Mos gënje për Ramën”, Felaj debat me Shehajn: Berisha në dijeni për paratë ruse

Zëvendëskryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj ka debatuar me deputetin e Partisë Demokratike, Agron Shehaj në emisionin "Now" në Euronews Albania, në lidhje me çështjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×