English

Mark Rutte në krye të NATO-s? Kreyministri holandez mbështetet nga Britania e Madhe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbretëria e Bashkuar po mbështet kryeministrin holandez Mark Rutte për të qenë kreu i ardhshëm i NATO-s.

- Advertisement -

Jens Stoltenberg, i cili ka qenë sekretar i përgjithshëm i aleancës që nga viti 2014, pritet të japë dorëheqjen këtë vit pasi i është zgjatur vazhdimisht koha e tij në krye.

Të gjithë aleatët duhet të bien dakord për pasardhësin e tij në atë që zakonisht është një proces me dyer të mbyllura, duke e bërë të rëndësishme që MB ka zgjedhur publikisht të mbështesë një kandidat të mundshëm.

Sipas Sky News, një burim i zyrës së jashtme tha se Mbretëria e Bashkuar beson se zoti Rutte, një politikan veteran, do të ishte personi ideal për të udhëhequr aleancën në një kohë kur NATO po punon shumë për të forcuar mbrojtjen e saj për të penguar agresionin rus.

“Mbretëria e Bashkuar mbështet fuqishëm kryeministrin holandez Mark Rutte për të pasuar Jens Stoltenberg si Sekretar të Përgjithshëm të NATO-s”, tha një zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar.

“Rutte është i respektuar në të gjithë aleancën, ka kredenciale serioze të mbrojtjes dhe sigurisë dhe do të sigurojë që aleanca të mbetet e fortë dhe e gatshme për t’u mbrojtur dhe penguar.”

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?