Marrëveshja me Moskën, qindra ukrainas rikthehen në tokën e tyre

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qindra ushtarë ukrainas dhe rusë janë kthyer në tokën e tyre pas një marrëveshjeje mes Moskës e Kievit për të shkëmbyer të burgosurit.

Ukraina bën me dije se ka rikthyer në vend 215 ushtarë, ndërsa i ka dorëzuar Rusisë 55 të tillë, përfshirë politikanin pro-Moskës, Viktor Medvedchuk.

Midis ushtarëve  që u kthyen në Ukrainë ishin edhe ata që luftuan për javë të tëra në fabrikën e çelikut Azovstal të Mariopolit, përpara se të dorëzoheshin tek rusët. Të liruarit nga burgu do të qëndrojnë në Turqi “në siguri totale dhe kushte të rehatshme” deri në fund të luftës.

- Advertisement -

Gjithashtu u çlirua një grup luftëtarësh të huaj që kishin luftuar në anën e Ukrainës. Ndalesa e tyre e parë ishte në Arabinë Saudite, e cila  negocioi lirimin e tyre.

Kievi e cilësoi shkëmbimin më të madh të realizuar që nga koha kur Rusia nisi pushtimin në 24 shkurt.

Presidenti Zelensky falenderoi Turqinë dhe Arabinë Saudite që ndihmuan në këtë proces.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kriminelët të përballen me drejtësinë”, kërkesa e Osmanit për SHBA dhe BE

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u ka thënë të dërguarve të SHBA-së dhe BE-së, Gabriel Escobarit dhe Mirosllav Lajçakut, se vetëm ndëshkimi i grupeve...

“Berisha të do vetëm si ushtar”, Kapllanaj: Pse nuk iu binda

Kreu i PD-së në Mallakastër Agron Kapllanaj, a fajësuar Sali Berishën për humbjen e thellë të partisë në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një...

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

TË FUNDIT

“Kriminelët të përballen me drejtësinë”, kërkesa e Osmanit për SHBA dhe BE

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u ka thënë të dërguarve të SHBA-së dhe BE-së, Gabriel Escobarit dhe Mirosllav Lajçakut, se vetëm ndëshkimi i grupeve...

“Berisha të do vetëm si ushtar”, Kapllanaj: Pse nuk iu binda

Kreu i PD-së në Mallakastër Agron Kapllanaj, a fajësuar Sali Berishën për humbjen e thellë të partisë në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një...

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Reldar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×