Marrëveshje SHBA-Rusi për shkëmbimin e të burgosurve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kryen të mërkurën një shkëmbim të burgosurish, duke ndërruar një marins të burgosur në Moskë me një trafikant rus droge që po kryente dënimin në Amerikë.

Shkëmbimi është konsideruar një lëvizje surprizë, duke qenë se është ndërmarrë në një kohë kur konflikti Rusi-Ukrainë i ka çuar marrëdhëniet Moskë-Uashington në pikën më të ulët në dekada.

“Është e vështirë të dish se sa do ndikojë ky shkëmbim. Por një nga gjërat që e bën atë të jashtëzakonshëm është konteksti diplomatik në të cilin ai u zhvillua. Marrëdhëniet mes dy vendeve janë në pikën më të ulët në dekada për shkak të luftës në Ukrainë. Ka një armiqësi të qartë mes dy fuqive globale, prandaj fakti që ata arritën të bënin një marrëveshje është shumë i rëndësishëm”, tha analisti i Associated Press, Eric Tucker.

- Advertisement -

Marinsi Trevor Reed ishte arrestuar në 2019-n në Moskë nën akuzën e agresionit të një agjenti policie në gjendje të dehur. Ndërsa rusi Konstantin Yaroshenko po shlyente dënimin me 20 vjet burg për trafik kokaine në Shtetet e Bashkuara.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

TË FUNDIT

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×