English

Marrja e presidencës së BE-së nga Suedia vendimtare për Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Marrja e presidencës së Bashkimit Evropian nga Suedia, do të jetë ‘vendimtare’ për ruajtjen e mbështetjes për Ukrainën, deklaroi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

- Advertisement -

Në një deklaratë në Tëitter, von der Leyen theksoi se udhëheqja e vendit nordik do të luaj një rol jetik në ruajtjen e unitetit të BE-së në mbështetje të Ukrainës.

“Suedia po merr presidencën e Këshillit në një moment vendimtar. I dashur kryeministri suedez udhëheqja juaj do të jetë vendimtare për të ruajtu unitetin tonë në mbështetje të Ukrainës. Ju mund të mbështeteni tek unë për të çuar përpara axhendën tuaj ambicioze për Bashkimin tone”, shkruan von der Leyen.

Kujtojmë se Suedia merr presidencën e BE-së në Bruksel nga sot, duke zëvendësuar qeverinë e Republikës Çeke.

Muajin e kaluar, kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se Suedia po merrte presidencën në një kohë kur Bashkimi Evropian po përballet me sfida të paprecedentë.

“Një Evropë më e gjelbër, më e sigurt dhe më e lirë është themeli i prioriteteve tona,” tha ai.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?