English

Mbappe përfshihet në fushatë në Francë, u kërkon të rinjve të mos votojnë ekstremet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në prag të ndeshjes së parë të Francës në Kampionatin Evropian, sulmuesi  Mbappé bëri thirrje të dielën për popullin francez që të votojë dhe paralajmëroi kundër “ekstremeve” në një kohë kur e djathta ekstreme kërkon të marrë pushtetin në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Francë.

- Advertisement -

“Ky është një moment vendimtar për historinë e Francës, është një ngjarje e paprecedentë,” tha Mbappé. “Ne jemi një gjeneratë që mund të bëjë ndryshimin, mund të shohim se ekstremet po trokasin në derën e pushtetit dhe kemi mundësinë të formësojmë të ardhmen e vendit tonë.”

Mbappé shtoi se kjo ishte “një situatë që është edhe më e rëndësishme se ndeshja e sotme,” kur Franca luan kundër Austrisë. Diskutimi i politikës nuk do të dëmtojë shanset e Francës në fushë, shtoi ai: “Njëri nuk pengon tjetrin.”

Më herët, federata kombëtare e futbollit kishte bërë thirrje që mediat të shmangnin pyetjet për lojtarët e saj në Gjermani lidhur me zgjedhjet në Francë.

Federata tha se është “shumë e lidhur me lirinë e shprehjes, qytetarinë dhe mbështet thirrjen e nevojshme për të votuar, që është një kërkesë demokratike.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?