Mbi gjysma e amerikanëve kanë antitrupa, sipas studimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gati 60% e të rriturve dhe 75% e fëmijëve kanë antitrupa në SHBA. Këto janë të dhënat e publikuara nga Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Të dhënat vijnë nga një studim i vazhdueshëm i mostrave të gjakut të dërguara në laboratorët në të gjithë SHBA, shkruan CNN.

Në fillim të dhjetorit, rreth 34% e amerikanëve kishin antitrupa që tregonin se ishin infektuar me virusin që shkakton Covid-19. Deri në fund të shkurtit, pas një rritje rastesh të shkaktuara nga varianti Omicron, ky numër u rrit me 58%.

- Advertisement -

Deri në shkurt, afërsisht 75%, ose 3 në 4 fëmijë nën moshën 18 vjeç, kishin zhvilluar antitrupa ndaj Covid-19, sipas studimit.

“Ne ende nuk e dimë se sa do të zgjasë imuniteti i shkaktuar nga infeksioni dhe nuk mund të dimë përsëri nga studimi nëse të gjithë njerëzit që rezultuan pozitivë për antitrupat SARS-CoV-2 vazhdojnë të kenë mbrojtje nga infeksioni i tyre i mëparshëm,” tha Dr. Kristie Clarke, një pediatre.

Mjekët bëjnë thirrje që të gjithë amerikanët duhet të injekohen me dozat e radhës të vaksinës Covid-19, duke marrë injeksionet përforcuese.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...

“Thoni gomarllëqe”, Rama revoltohet pas pyetjes për favorizim të kompanisë së naftës

Erla Mëhilli citoi dosjen McGonigal ku thuhet se kryeministri Edi Rama është ndikuar nga ish-zyrtari i FBI-së për të ndërhyrë në licencën e naftës...

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...

TË FUNDIT

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...

“Thoni gomarllëqe”, Rama revoltohet pas pyetjes për favorizim të kompanisë së naftës

Erla Mëhilli citoi dosjen McGonigal ku thuhet se kryeministri Edi Rama është ndikuar nga ish-zyrtari i FBI-së për të ndërhyrë në licencën e naftës...

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...

“Nuk i jap llogari njeriu kë takoj”- Rama: Nuk i kam dhënë asnjë dokument McGonigal

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar këtë të enjte në emisionin “Now” në Euronews Albania, ku foli në lidhje me përfshirjen e tij në...

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

Kryeministri Edi Rama ka treguar sesi u takua për herë të parë me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një intervistë për emisionin "Now" në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×