‘Më habiti ajo që zgjoi Iranin’, Biden: T’i jepet fund dhunës ndaj demonstruesve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Protestat në Iran nuk kanë të ndalur, madje po zgjerohen dita ditës e po bëhen më të dhunshme.

Çdo gjë nisi më 16 shtator pas vdekjes së Mahsa Amini e cila humbi jetën, teksa ishte burgosur nga policia e moralit sepse kishte veshur në mënyrë të pahijshme hixhabin.

Protestat kanë shpërthyer në shumë qytetet iraniane, ku protestuesit përplasen me autoritetet. Qindra persona kanë humbur jetën, raportojnë organizata të ndryshme ndërsa shumë të tjerë janë burgosur.

- Advertisement -

Studentët janë ata të cilët po rezistojnë më fort. Ata brohorasin kundër qeverisë dhe në mënyrë simbolike presin flokët dhe djegin shamitë.

Për atë çfarë po ndodh në Iran, së fundi ka reaguar edhe presidenti amerikan Joe Biden i cili shprehet se është i shtangur nga protestat masive

“Dua që ju të dini se ne jemi me qytetarët, gratë e guximshme të Iranit”, tha kreu i Shtëpisë së Bardhë gjatë një takimi në Kaliforni, duke iu drejtuar protestuesve që ishin mbledhur duke mbajtur pankarta “Irani i lirë”.

“Më habiti, ajo që zgjoi Iranin. Zgjoi diçka që nuk mendoj se do të qetësohet për një kohë të gjatë. Gratë në të gjithë botën po persekutohen në mënyra të ndryshme, por ato duhet të jenë në gjendje të veshin në emër të Zotit atë që duan të veshin. Irani duhet t’i japë fund dhunës kundër qytetarëve”, shtoi presidenti amerikan.

Edhe në shumë shtete evropiane është shfaqur solidaritet më protestuesit iranian.

Nga ana tjetër presidenti i Iranit Ebrahim Raisi, një klerik i linjës së ashpër, akuzon SHBA se po krijon trazira për të destabilizuar republikën islamike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

TË FUNDIT

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×