English

Moska prezanton tramvajet pa shofer këtë verë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këtë verë, Moska do të prezantojë tramvajet pa shofer, tha sot nënkryetari i bashkisë së kryeqytetit rus Maksim Liksutov.

- Advertisement -

“Qeveria e Moskës po zhvillon teknologji për të kontrolluar tramvajin pa shofer. Tramvaji është testuar në depo dhe këtë verë do të dalë në rrugët e Moskës në mënyrë pa pilot. Është e qartë se shoferi do të jetë aty në fillim. por në të ardhmen ne besojmë se mund të funksionojë plotësisht automatikisht”, u tha ai gazetarëve, raportoi Interfax.

Siç shtoi nënkryetari i komunës, ai shpreson që numri i makinave të tilla pa pilot të rritet në vitet e ardhshme.

Më herët, kryebashkiaku Sergei Sobyanin tha se në Moskë deri në vitin 2030, një pjesë e konsiderueshme e rrjetit të tramvajit do të bëhet automatike.

Më 6 prill, tramvaji i Moskës feston 125 vjet nga fillimi i tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?