English

Moti i keq në Europë, në Itali 200 qytetarë të evakuuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Moti i keq ka përfshirë një pjesë të shteteve të Europës. Në Itali, përmbytjet kanë detyruar autoritetet të evakuojnë rreth 200 banorë.

- Advertisement -

Moti i keq me reshje të dendura shiu ka përfshirë shumë shtete të Europës duke shkaktuar përmbytje dhe probleme ne qarkullim.

Shumë rajone në  Austri, Zvicër, Poloni dhe  Slloveni kanë shpallur gjendjen e fatkeqësisë natyrore.

Sipas parashikimeve të motit stuhitë e shoqëruara edhe me rrufe pritet të godasin edhe Italinë.

Të paktën tre persona kanë humbur jetën në Zvicër si pasojë e përmbytjeve. Banorëve u është bërë thirrje të jenë në gjendje alerti dhe të ndjekin udhëzimet e autoriteteve.

Pjesa veriore e Italisë është duke përjetuar më shumë pasojat e motit të keq. Në shumë fshatra u ndërpre energjia elektrike për shkak të përmbytjeve,  në Piemonte u realizuan më shumë se 80 operacione shpëtimi, ndërsa më shumë se 200 qytetarë u evakuuan nga qyteza e Konjes.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?