‘Mund të rikthehem së shpejti’, Donald Trump: Në 2020-n më vodhën votat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Donald Trump ka bërë një nga aludimet më të forta deri tani, se mund të garojë sërish për Shtëpinë e Bardhë.

Ish-presidenti amerikan i tha një turme të mbledhur në Ajoua se ka shumë gjasa që ai të kandidojë sërish në 2024-n.

Trump foli në të parin e katër mitingjeve që ka në plan në 5 ditë, teksa po bën fushatë për kandidatët republikanë për zgjedhjet e mesmandatit që mbahen javën e ardhshme.

- Advertisement -

Edhe presidenti amerikan Joe Biden po udhëton gjithashtu në mbarë vendin në prag të votimit, që do të vendosë balancën e pushtetit në Kongresin amerikan dhe në qeverisjet shtetërore.

Në fjalimin e tij, Trump përsëriti pretendimet e pabaza të tij se humbi në 2020-n për shkak të manipulimit të procesit zgjedhor.

“Unë kandidova dy herë dhe fitova dy herë. Herën e dytë më shumë se të parën, duke siguruar në 2020-n miliona vota më shumë se në 2016-n”, deklaroi Trump.

Duke pretenduar se ka marrë më shumë vota se çdo president në historinë e Shteteve të Bashkuara, ai shtoi:

“Për ta bërë vendin tonë të suksesshëm, të sigurt dhe të lavdishëm, unë me shumë mundësi do të kandidoj sërish, shumë shpejt. Bëhuni gati”, i tha ai turmës që gëzonte.

Trump vërtet siguroi më shumë vota në histori si një president në detyrë në 2020-n, por sërish humbi përballë sfiduesit të tij Joe BIden, 81 me 72 milionë vota.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

TË FUNDIT

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×