English

Murcia në Madrid: Treni me shpejtësi të lartë i jep fund ‘izolimit’ të juglindjes

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rajoni juglindor i Spanjës i Murcias tani ka një lidhje treni me shpejtësi të lartë me Madridin.

- Advertisement -

Hekurudha AVE, e cila u nis për herë të parë më 20 dhjetor, i jep fund një pritjeje gati dy dekadash për një shërbim që ishte premtuar prej kohësh.

“Ne zgjidhëm një borxh historik me Murcia, duke i dhënë fund një izolimi të padrejtë të zgjatur hekurudhor”, shkroi të hënën kryeministri spanjoll Pedro Sánchez, duke shtuar se linja e re do të çonte përpara qëllimin e tyre për të “garantuar mundësi të barabarta për të gjithë spanjollët”.

Megjithatë jo të gjithë po festojnë. Në Twitterin e operatorit të trenave Renfe qarkullojnë ankesa për frekuencën dhe shpejtësinë e trenave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×