English

NATO në gatishmëri për vendosjen e armëve bërthamore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg deklaroi se ka pasur konsultime mes anëtarëve të Aleancës për heqjen e armëve bërthamore nga magazinimi.

- Advertisement -

“NATO po diskuton vendosjen e më shumë armëve bërthamore përballë kërcënimit në rritje nga Rusia dhe Kina”, tha Stoltenberg për British Telegraph.

Ai vuri në dukje se transparenca për armët bërthamore duhet të jetë një nga themelet e strategjisë bërthamore të NATO-s në përgatitjen e Aleancës, siç tha ai, për një botë më të rrezikshme.

“Transparenca ndihmon për të përcjellë një mesazh të drejtpërdrejtë se ne jemi, sigurisht, një aleancë bërthamore. Qëllimi i NATO-s është, një botë pa armë, por për sa kohë që ka armë të tilla, ne do të mbetemi një aleancë bërthamore, sepse një bota në të cilën Rusia, Kina dhe Koreja e Veriut kanë armë bërthamore dhe mospasja e NATO-s është një botë më e rrezikshme”, tha Stoltenberg.

Sipas tij, Kina në veçanti po investon në armë moderne, përfshirë arsenalin e saj bërthamor, i cili sipas tij do të rritet në 1000 koka luftarake deri në vitin 2030.

“Dhe kjo do të thotë se në një të ardhme jo aq të largët, NATO mund të përballet me diçka që nuk është përballur kurrë më parë, domethënë dy kundërshtarë të mundshëm me armë bërthamore – Kina dhe Rusia”, tha Stoltenberg.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?